Wielkanoc z potrawami z Koła Gospodyń Wiejskich

Wielkanoc w Polsce obfituje w wiele ciekawych zwyczajów i obrzędów. To najważniejsze w chrześcijaństwie święto kojarzy się oczywiście z długim postem.
Dawniej przestrzegano tego bardzo skrupulatnie, stąd, kiedy okres postu się kończył a zaczynał czas radości, na stołach pojawiały się wspaniałości wyczarowywane przez gospodynie.


Dominowały mięsiwa wszelakie, mijał przecież okres powstrzymywania się od jedzenia mięsa. Znienawidzone śledzie, na grubym powrozie wieszano na drzewach przy drodze. Była to kara za to, że w okresie Wielkiego Postu zastąpił on ludziom inne potrawy.


Ale najpiękniejsze były wspaniale udekorowane ciasta. Cieszyły oczy i smakowały wybornie. Na zdjęciach które prezentuję są potrawy przygotowane przez panie z Kół Gospodyń Wiejskich i lokalnych Stowarzyszeń, prezentowane podczas Pomorskiego Stołu Wielkanocnego w Starym Polu.


W naszej rodzinie było z tymi ciastami różnie. Jedna babcia preferowała na Wielkanoc mazurki i baby, druga - ciasta drożdżowe i serniki.


W każdym bądź razie musiało być słodko, pachnąco i duuużo!


Kiedy się obserwuje Pomorski Stół Wielkanocny i widzi tą różnorodność potraw, to serce się raduje że tradycja w narodzie nie ginie!

Komentarze